Yusuf Özcan'ın Biyogrofisi

Yazdır
Kategori: Yusuf Özcan
Yayınlanma: Çarşamba, 30 Nisan 2014 Murat tarafından yazıldı.

Yusuf Özcan Kimdir?

(D. 03/05/1948-Ö.24/04/2013)

Yusuf Özcan Hoca Efendi (Allah Ondan Razı Olsun), 1948’de Sinop ilinin Ayancık ilçesinde doğdu..

Doğum yeri olan Büyükdüz köyünde İlkokulu bitirdikten sonra  (1959), memleketinde beş yıl müddetle çiftçilik ve işçilikle meşgul oldu.

1971’de Düzce İmam Hatip Okulu’ndan, 1975’te İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nden mezun oldu. 

1975–1976 öğretim yılında Rize- Fındıklı Lisesi’nde Din Kültürü Öğretmenliği  yaptı. Kırklareli’nde Yedek Subay olarak askerliğini tamamladıktan sonra, 1978–1983 yıllarında Kırkağaç İmam-Hatip Lisesi’nde Meslek Dersleri Öğretmeni olarak görev yaptı.

1983–1999 yıllarında Gerede İmam-Hatip Lisesi’nde devam eden öğretmenlik hayatı sonunda, kitap çalışmalarına daha geniş zaman ayırabilmek için, vakti gelince beklemeden emekliye ayrıldı.

Yusuf Özcan Hoca Efendi, 20 Mart 2013 tarihinde hastaneye kaldırılıncaya kadar ikamet ettiği Gerede’de sekiz bin 500 ciltlik özel kütüphanesinde, temel kaynakları inceleyerek çalışmalarına ve günlük bir cüz Kur’an-ı Kerîm kıraatine devam etmiştir. 

Ömrünü ilme adayan Yusuf Özcan Hoca Efendi, 24 Nisan 2013 tarihinde hayata gözlerini yumarak Hakk'a yürüdü. (Allah (cc) mekânını cennet eylesin. Amin)

Cenazesi Gerede Yeni Camii'de kılınan cenaze namazını müteakip Gerede'nin Çoğullu Köyü yakınlarında bulunan ve Osmanlının son dönem müderris âlimlerinden Hacı Emin Efendi'nin de medfun bulunduğu aile kabristanına defnedildi.

Aile kabristanında Hacı Emin Efendi, Hacı Emin Efendi'nin oğlu Koca Müftü lakaplı, eski Gerede Müftüsü Kemaleddin Efendi ve Hacı Emin Efendi'nin torunu, Kemaleddin Efendi'nin oğlu ve kayınpederi olan Habibullah Efendi medfun bulunmaktadır.

Web Tasarımı ve Site Yönetimi : Murat ERGÜVEN

Copyright 2011 Biyogrofisi. YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazılar Yusuf ÖZCAN'ın telifi olup; bütün hakları varislerine aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal mevzuatın gerektirdiği hükümler uygulanır.
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free